مهاجرت
مهاجرت

بسياري افراد جهت مهاجرت به گرجستان معمولا از طريق تحصيل در گرجستان اقدام مي كنند، كه پس از اخذ اقامت تحصيلي و اخذ پذيرش تحصيل در گرجستان نسبت به اخذ تابعيت يا شهروندي گرجستان ميتوانند اقدام كنند، البته شايان ذكر است اعزام دانشجو به گرجستان يكي از روش هاي مهاجرت به گرجستان مي باشد روش هاي ديگر نظير ويزاي كار در گرجستان و سرمايه گذاري در گرجستان نيز وجود دارند. تابعيت گرجستان از طريق تولد فرزند در گرجستان از اين قاعده در اين كشور وجود ندارد.

سابقه فرهنگ و تمدن در كشور گرجستان به بيش از 2500 سال پيش باز مي گردد. اين كشور سالها به عنوان يكي از جمهوري هاي اتحاديه جماهير شوروي شناخته مي شد تا آنكه در سال 1990 به طور كلي به استقلال رسيد. واحد پول كشور گرجستان لاري مي باشد كه نسبت برابري آن با دلار حدودا 2.3 است. يعني هر دلار آمريكا معادل 2.3 لاري مي باشد.

جمعيت اين كشور در حدود 5000000 (5 ميليون نفر) است و دين اكثريت مردم كشور گرجستان مسيحيت ارتودوكس است. مردم گرجستان به زبان گرجي كه از زبان هاي قفقازي است تكلم مي نمايند و زبان گرجي زبان رسمي اين كشور است.

تحصيل در گرجستان
اموزش و پرورش و تحصيل در گرجستان از سن 6 سالگي آغاز مي شود. دانش آموز ابتدا بايد يك دوره 6 ساله تحصيلات ابتدايي را تا سن 12 سالگي بگذراند. بعد از گذراندن اين دوره دانش آموزان وارد دوره اي 3 ساله مي شوند كه از 13 سالگي آغاز و در 15 سالگي به پايان مي رسد. هر فردي در كشور گرجستان ملزم است اين دوره 9 ساله تحصيلي را پشت سر بگذراند و آموزش و پرورش تا 15 سالگي در اين كشور الزامي است. دانش آموزان اين امكان را دارند كه تا سال نهم تحصيلي, از آموزش و پرورش رايگان استفاده كنند. در نهايت اگر شخصي بخواهد مدرك ديپلم متوسطه را كسب نمايد بايد دوره 3 ساله دبيرستان را ( از سن 15 تا 18 سالگي ) در يكي از دبيرستان ها يا مدارس فني كشور گرجستان به پايان برساند. اين شخص پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پايان دوره متوسطه موفق به اخذ مدرك ديپلم كشور گرجستان مي شود. سال تحصيلي در تمام مقاطع از سپتامبر آغاز مي شود و تا ماه جون ادامه پيدا مي كند.

حال به بررسي چگونگي ادامه تحصيل در گرجستان مي پردازيم. به طور كلي دو دسته دانشگاه در اين كشور وجود دارد. دانشگاه هاي دولتي و دانشگاه هاي خصوصي. تنها شهروندان كشور گرجستان اين امكان را دارند كه در بسياري از رشته هاي دانشگاه هاي دولتي بدون پرداخت شهريه تحصيل نمايند اما تحصيل دانشجويان كشورهاي خارجي در اين كشور مشمول پرداخت شهريه مي باشد. براي ادامه تحصيل در دانشگاه هاي خصوصي نيز فرد متقاضي در هر حال بايد شهريه در نظر گرفته شده را پرداخت نمايد و در اينحا تفاوتي ميان شهروند, مقيم و غير آن نيست.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۷:۳۵ ] [ ارشيا جقتايي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب